Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SRL-D fara activitate de la infiintare, primit ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SRL-D fara activitate de la infiintare, primit notificare pt nedepunere declaratii impunere

Buna seara,

Am o SRL-D infiintat in iulie 2016, fara activitate pe ea pana in acest moment. Am depus declaratie de inactivitate pentru exercitiul financiar (incheiat pe 31.12.2016), in februarie 2017 la Anaf, mentionand ca nu am avut activitate pe firma de la infiintare.

Firma este inregistrata in mediul rural, eu nu locuiesc acolo. Tocmai am aflat ca am primit doua plicuri de la Anaf, cu notificari pentru nedepunerea declaratiilor de impunere. Unul pentru decembrie 2016, unul pt martie 2017. Nu stiu mai multe detalii si nu am drum prin localitatea unde e infiintata firma in urmatoarele 10 zile ca sa vad exact ce scrie in notificari.

Ma duc maine la Anaf sa vad despre ce e vorba, dar as vrea sa stiu inainte sa ma duc, daca am gresit pe undeva, daca mai trebuia sa depun vreo declaratie in afara de cea de inactivitate (avand in vedere ca nu s-a desfasurat activitate niciodata).

Multumesc!

Alexandru342, utilizator
Ceea ce ati depus tine loc de bilant anual dar dumneavoastra ar fi trebuit sa depuneti trimestrial (pana pe 25 a lunii urmatoare incheierii trimestrului) declaratia 100 pentru impozitul pe microintreprindere 3% chiar si cu zero.