Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarație de inactivitate societate nou-înființată
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarație de inactivitate societate nou-înființată

Buna seara, am infiintat societatea pe 16 iunie 2020 si mi-a cerut de la Anaf sa depun o declaratie de inactivitate sau ceva in 'zero', nu am inteles prea bine. Stiti cumva ce ar trebui sa declar
Aveti deci un srl platitor de impozit pe venitul microintreprinderii de 3% daca nu aveti niciun angajat cu contract de munca pe firma. Aceasta declaratie 100 se depune trimestrial, pana pe 25 a lunii urmatoare incheierii trimestrului, chiar si cu zero. Adica daca nu ati inregistrat venit pe firma in trimestrul II, trebuia sa depuneti declaratia 100 cu zero la impozitul pe venitul microintreprinderii de 3% pana pe 25 iulie 2020.