Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar indemnizatie somaj

Buna ziua ! De cate ori interactionez cu functionari publici, sunt nemultumita de informatiile primite, pentru ca acestia , practic, nu cunosc deloc legile care vizeaza strict domeniul lor de activitate. De data aceasta sunt nemultumita de informatiile primite de la AJOFM Valcea.
Fiul meu este absolvent liceu si vrea sa se inscrie la AJOFM in vederea acordarii indemnizatiei de somaj.El are domiciliul in localitatea Strejesti, judetul Olt ,dar resedinta stabilita in orasul Ramnicu Valcea , judetul Valcea, unde a terminat liceul si ar vrea sa se inscrie la agentia din acest oras. Cei de la aceasta agentie mi-au dat insa un raspuns nefavorabil si ne-au trimis sa depunem dosarul la AJOFM Olt .Eu am citit legea insa si am vazut ca se poate inscrie si la agentia judeteana de pe raza careia isi are resedinta.
Va rog sa-mi dati un raspuns daca se poate si ce as putea face in aceasta situatie. Multumesc anticipat!
Prevederile legale sunt cele de mai jos, iar din acestea rezulta exact ceea ce v-a spus si @freeelis:

Legea nr. 76/2002:

ART. 16
Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în căutarea unui loc de muncă, aflate în una dintre următoarele situaţii:
a) au devenit şomeri în sensul prevederilor art. 5 pct. IV lit c);
b) nu au putut ocupa loc de muncă după absolvirea unei instituţii de învăţământ;....

ART. 17
.....
(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;.....

ART. 34
.....
(3) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (2) beneficiază de indemnizaţii de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror raza teritorială îşi au domiciliul;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii.

Ma voi duce cu fiul meu sa depuna dosarul de inscriere in evidentele Ajofm unde are resedinta, nu domiciliul. Nu vor sa-i primeasca functionarii de acolo dosarul, ma duc in audienta la directorul Ajofm, Nu vrea nici acesta sa-mi dea un raspuns favorabil, le fac reclamatie la Anofm si in ultimul rand, pot sa-i dau si in judecata. Pentru ca stiu ca am dreptate, resedinta, nu neaparat domiciliu.
Cornel Vasile, Consilier juridic