Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile

Am obtinut permisul de conducere in iulie iar in martie mi-a fost suspendat pentru viteza de 208km/h pe autostrada pentru o perioada de 90 de zile. Stiu ca nu pot beneficia de reducere din moment ce nu aveam vechime de un an in momentul contraventiei asa ca nu am fost sa dau examenul de 15 intrebari pentru reducere. Daca nu merg se adauga inca 30 de zile sau il primesc oricum inapoi dupa 90?
Cele 30 de zile se adauga in conditiile in care este sustinerea obligatorie a testului 13/15 iar contravenientul nu promoveaza testul in perioada de suspendare sau nu se prezinta pentru sustinerea lui.
Cum in cazul depasirii vitezei nu este obligatoriu testul permisul il veti putea recupera la sfarsitul perioadei de suspendare.