Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie terasa bloc,infiltrai prin tavan la ultimu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie terasa bloc,infiltrai prin tavan la ultimu etaj

Buna ziua,administratoru nea anutat ca locatari de la ultimu etaj au infiltrati in apartamente prin tavan si ca trebuie facuta terasa de deasupra pe bloc ,izolatia, care costa 15 mii roni si ne opreste bani la toti locatari pentru lucrarea respectiva. Intrebarea mea, este corect sa suportam toti locatari costu lucrari ori numai locatari de la ultimu nivel.
terasa este spatiu comun tuturor proprietarilor, repararea ei reprezinta o cheltuiala comuna.
Da, este corect sa suporte toti proprietarii de la toate etajele chiar daca nu toti au apartamentele la ultimul etaj.

Detineti o cota parte indiviza din proprietatea comuna iar terasa este comuna, nu este numai a celor de la ultimul etaj asa cum nici subsolul nu apartine numai celor de la parter.

Art 34-Legea 230/2008
(1) Administrarea, intretinerea, investitiile si reparatiile asupra proprietatii comune sunt in sarcina asociatiei de proprietari.

Art 45
(3) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe si un fond de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune. Comitetul executiv va pregati si va prezenta adunarii generale suma anuala necesara pentru constituirea sau completarea acestui fond, care se alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari. Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii. Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari pot aproba si alte fonduri cu caracter special.

Art 47
Cheltuielile asociatiei de proprietari sunt urmatoarele:
c) cheltuieli pe cota-parte indiviza, in functie de suprafata utila a proprietatii individuale;

Art. 43-HG 1588
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate comuna.

Art. 44
(1)Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.