Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare decizie de concediere

Buna ziua,
Angajatorul poate anula decizia de concediere la 2 luni de la primirea acesteia? Este legal? Eu stiam ca doar instanta mai poate anula decizia după ce aceasta si a produs efectele. Multumesc!
Prin Decizia nr. 18 din 13 iunie 2016, ICCJ, completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, a stabilit ca in interpretarea art. 55 lit. c) și art. 77 din Codul muncii, decizia de concediere poate fi revocată până la data comunicării acesteia către salariat, ....