avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare decizie de concediere

Buna ziua,
Angajatorul poate anula decizia de concediere la 2 luni de la primirea acesteia? Este legal? Eu stiam ca doar instanta mai poate anula decizia după ce aceasta si a produs efectele. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:11, 9 Iunie 2017
Prin Decizia nr. 18 din 13 iunie 2016, ICCJ, completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, a stabilit ca in interpretarea art. 55 lit. c) și art. 77 din Codul muncii, decizia de concediere poate fi revocată până la data comunicării acesteia către salariat, ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am fost concediata începând cu data de 15.12.2020 ... oricalc1967 oricalc1967 Bună ziua. Am fost concediata începând cu data de 15.12.2020 în baza art. 65, alin 1 din codul muncii, fără preavizul legal consemnat în CIM la 60 zile ... (vezi toată discuția)
Decizie încetare cim disciplinar am o situatie mai complicată ... nicoleta_elena nicoleta_elena decizie încetare CIM disciplinar Am o situatie mai complicată cred Angajatorul a decis să îmi înceteze CIM disciplinar art.65 alin1 in luna decembrie ... (vezi toată discuția)