Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reconvocare AG
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reconvocare AG

La prima convocare a AG in situatia in care nu este intrunit cvorumul AG se reconvoaca mentionandu-se aceasta hotarare in PV al adunarii.Este necesar sa semneze si membrii com. ex.?
Conform Legii 230/2007 art.25 .pct. 4 procesele verbale se semneaza de catre toti membri executivi ai Asociatiei indiferent de situatie .
Rezulta ca in cazul in care procesul verbal al adunarii in care s-a hotarat reconvocarea nu a fost semnat de catre toti membri com. adunarea se anuleaza.

Da, se anuleaza si o faceti peste nshpe ani...
De unde inventati dvs. aceste chestiuni?

In prima sedinta, daca se constata neindeplinerea cvorumului, presedintele anunta membrii prezenti ca cvorumul nu este indeplinit si, pe loc, fara fel de fel de formalitati se hotaraste reconvocarea pentru o data ulterioara.
Sigur ca cineva scrie 3 randuri in caietul de PV , se mentioneaza hotararea luata, semneaza cel care intocmeste PV si DA, trebuie sa semneze si mb. com. executiv.
Daca oamenii s-au grabit si au parasit sala, prin grija presedintelui, toti mb. com. ex. vor semna si se vor lua masuri ca toti proprietarii sa i-a la cunostinta (reconvocare, tabele cu semnaturi) de hotararea luata de a se reconvoca lucrarile AG.
Este complicat? Cam da, cand proprietarii au dureri la tenisi si nu-i intereseaz as. prop., in schimb "stau la cotitura" si discuta, adica sunt "pentru contra" presedintelui si a celorlati participanti - Kasai romanul!
Trec peste elucubratiile deviationiste si,insinuarile dusmanoase care abunda in raspunsul lui Adam Grecu le pun pe seama constipatiei. Astept un raspuns pertinent si la obiect la intrebare .
Da, domnule, in viata omului se mai intampla fel de fel de ciudatenii. La dvs. care ar fi problema de nu intelegeti cu cele ce v-am informat?

Pai daca nu stiti, intrebati si v-am raspuns, absolut corect - sau pertinent, daca va place mai mult acest cuvant.
Daca faceti referire la ultima mea propozitie, din mesajul anterior, sa stiti ca m-am referit la vecinii dvs. care nu se prezinta la prima convocare a AG, nu la dvs. - de parca stiam ca ma trageti de urechi...
Succes la AG.