Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Subventie sprijinire constructie locuinte
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Subventie sprijinire constructie locuinte

Buna ziua,

am depus la Primaria din orasul in care locuiesc, dosarul pentru obtinerea subventiei conform Programului naţional privind sprijinirea construirii de locuinţe proprietate personală, aprobate prin Ordinul ministrului dezvoltării, lucrărilor publice şi locuinţelor şi al ministrului internelor şi reformei administrative nr. 166/216/2007.
Locuinta este un apartament intr-un cartier rezidential nou. La momentul contractarii, am semnat un antecontract de vanzare-cumparare si construire, constructorul fiind si vanzatorul. La finalizare am semnat si un Proces Verbal de Receptie, dar si un contract de vanzare-cumparare. Primaria considera acum ca nu ma pot incadra in obtinerea subventiei, deoarece subventia se acorda numai pentru construire si nu pentru vanzare-cumparare.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de modalitatea de a-mi sustine cererea, tinand cont ca eu am semnat si contract de construire, vanzarea-cumpararea facandu-se ca modalitate de plata catre constructor, la final.

Multumesc!
Primaria a procedat foarte corect prin neacordarea catre dvs a subventiei fiindca subventionarea se face pentru cel care construieste (pentru constructor) nu pentru cel care cumpara de la un constructor!
B-)
Legea specifica totusi nu doar construirea de case ci si construirea de locuinte cele care apartin cartierelor rezidentiale... Mi se pare corect in cazul in care as construi o casa...dar fiind vorba de un apartament intr-un bloc, autorizatia de construire nu as fi putut sa o obtin eu, pentru un apartament...doar sa fi construit eu intregul bloc! :D. Astfel ca am apelat la un dezvoltator, care sa imi construiasca o locuinta...