avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... factura apa nova -modificare pret
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

factura apa nova -modificare pret

Cazul pe care vreau sa-l discutam este legat de consumul de apa.
Citirea contorului de apa rece se face aleator ca data. Citirea contoarelor individuale lunar. Rezulta diferenta mare la facturare 200 mc. In normele de aplicare a legii asociatiilor apare
- se poate adauga procentual o cantitate suplimentara la consumul individual de pana la 10 % si ce depaseste se redistribuie egal la consumatori
sau
- se recalculeaza pretul pe mc adica se ia val factura si se imparte la consum -rezulta alt pret.
Se poate face recalcularea pretului ? e legal asa ceva?Pare o nebunie ca o valoare de factura sa duca intern la alt pret pe mc.
Cum sa procedam. Putem obliga Apa Nova sa citeasca lunar?
Cel mai recent răspuns: ContSters85576 , utilizator 20:36, 11 Noiembrie 2009
Puteti sa cereti la Apa Nova sa va citeasca contorul intr-o anumita zi, dar eu am indoieli ca o va si face. Apa Nova va poate raspunde ca citirea contoarelor este deja planificata la ei si ca asociatia isi poate organiza singura citirea contoarelor individuale in cadrul asociatiei.
Deci problema e la paritate. Cum s-ar zice "de ce eu (Apa Nova) si nu tu (asociatia de proprietari?", cu atat mai mult cu cat fiecare asociatie primeste un fluturas-informare cu data in care Apa Nova face citirea la contorul de bransament, lunar.
.....................
Diferenta dintre consumul aratat de contorul de bransament, citit de Apa Nova si suma consumurilor individuale, poate, in asemenea situatie sa se mai diminueze, dar sa nu va faceti iluzia ca vor disparea cu totul. Cauzele acestei diferente sunt multe, printre care si cea pusa in discutie de Dv., dar aceasta nu e singura.
Ultima modificare: Joi, 24 Septembrie 2009
elga50, moderator
Daca ar exista norme metodologice de repartizare a consumului de apa si locatarii nu ar mai fi lasati la bunul plac al administratorilor atotstiutori, s-ar elimina multe din disputele de la bloc.
Ar trebui ca si Apa Nova sa procedeze ca ENEL, citirea contorului si transmiterea datelor la data de intai/doi a lunii de catre asociatie. Se va putea factura consumul pe luna calendaristica, iar diferenta intre repartitoarele orientative de consum si contorul de bransament va fi mai mica. Apa Nova isi va folosi angajatii pentru regularizarile ce ar urma sa le faca la un anumit interval.
Si daca s-ar uita si la GDF SUEZ ar veni si mai mult in sprijinul clientilor.
Apa Nova, inca o data o spun, pune la dispozitia asociatiilor fluturasi in care informeaza despre data citirii contorului de bransament, in fiecare luna.
Ce o tine pe asociatie sa nu adune consumurile locatarilor la acea data, astfel incat citirea Apa Nova sa corespunda ca data cu citirea contoarelor individuale din asociatie?
Ar mai fi solutia corelarii datei de citire a contoarelor individuale de catre locatari cu planificarea citirilor lunare de catre Apa Nova.
Dar planificarea de la Apa Nova se intinde pe toata luna. Ideal ar fi ca lista de plata sa cuprinda in mod real cheltuielile din luna mentionata in lista de plata.
:offtopic: Nu complicati lucrurile mai mult decat sunt!!!
Citirea Apa Nova se poate realiza cam la aceeasi data cu a tuturor locatarilor si in felul acesta s-ar lamuri o problema. Mai raman multe de lamurit..... dar nu asta.
....................
De ce va spun acum sunt sigura 100%.
- e greu sa-i faci pe locatari, la nivelul asociatiei, sa-ti aduca toti citirile apometrelor de AR la data indicata de Apa Nova care este diferita de citirile RADET pentru AC si care se face pe 30-31 ale lunii. Asta ar insemna sa-i pui pe locatari sa se "deranjeze" cu 2 citiri, una la AR, alta la AC, la date diferite.
- e greu sa-i determini pe locatari sa se uite si la zecimale, ei pun, in majoritate numai mc intregi, fara zecimale, care mai aduce o distorsiune in suma consumurilor;
- e greu sa-i faci pe toti sa nu uite sa-ti aduca consumurile fix la data cand e de dat;
- e greu sa-i controlezi si sa-i pui pe locatari sa-si repare robinetele care picura sau WC-urile care curg la firicel de apa, alt consum neinregistrat pe contorul individual, dar care la cel de jos se insumeaza si se si factureaza si....se si plateste ca "pierdere de apa" de catre toti locatarii de-a valma, fie ca sunt corecti, fie ca nu.
- e greu sa spargi peretii oamenilor in casa sa vezi pe unde s-au mai fisurat tevile verticale si pe unde se mai scurge ceva apa;
- e greu sa contorizezi la vreo avarie pe conducta comuna, apa care curge intr-o nebunie ore intregi (sau zile??!!) fara ca nimeni sa stie, ca nu sta nimeni paznic in subsol......
- e greu sa verifici in fiecare luna daca locatarii ti-au dat consumul corect sau nu. Se poate face la cateva luni, dar nu lunar, mai ales la asociatii mai mari...si de-aici alta distorsiune lunara......
.....................
Am fost si mai sunt administrator, sunt locatar care am consumul meu de apa si care platesc in rand cu ceilalti acele nenorocite de "pierderi de apa", dar stiu ce mare diferenta de consum este intre factura si ce se aduna cu greu de la locatari.
Locatarii pot sa injure, pot sa blesteme, dar realitatea e una singura si oricare dintre ei pusi sa administreze acest aspect ar fi in aceeasi situatie cu administratorul injurat si blestemat luna de luna pentru acele pierderi, ar trebui sa imparta o diferenta de consum facuta de toti deopotriva sau de intamplari nefericite.

Alte discuții în legătură

De ce platesc pierderile de apa, daca am apometre traianp traianp Buna ziua De cateva luni ma confrunt cu urmatoare situatie in cadrul asociatiei de proprietari unde locuiesc la apa rece sunt incarcat in fiecare luna cu 1, ... (vezi toată discuția)
Pierdere apa calda,apa rece apafaian apafaian BUNA ZIUA LOCUIESC IN TIMISOARA LA BLOC CU 4 ETAJE 20 .PROPORTIE DINTRE CEI CU CENTRALE SI FARA ESTE EGALA.IN FIECARE LUNA AVEM PIERDERE DE 13-15,-16,MC APA ... (vezi toată discuția)
Repartizarea cheltuielilor facturate de asociatie pe consumul de apa din apartamente vladut2 vladut2 Locuiesc intr-un cartier cu toate blocurile contorizate la nivel de bransament si in apartamente. Cum se repartizeaza cheltuielile facturare de asociatie pe ... (vezi toată discuția)