Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... majorare capital social cu cladire din patimoniul ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

majorare capital social cu cladire din patimoniul societatii

buna ziua!
un srl detine o cladire in val x lei.Doreste majorarea capitalului social cu valoarea acestei cladiri,este posibil?trebuie efectuata si o expertiza contabila ? multumesc
Pentru a afla valoarea imobilului acesta trebuie expertizat de catre un expert imobiliar.
Referitor la majorarea capitalui trebuie respectata legea societatilor comerciale.
Un SRL detine o cladire?! Ati omis sa spuneti cu ce titlu o detine. daca e in cont 212 e in proprietatea srl-ului si nu se majoreaza capitalul social. Daca e in proprietatea actionarilor si deci "nu o detine" da, se poate majora capitalul social in conditiile in care acestia decid sa o aduca, ca si aport de capital Art. 210 Legea 31/1990, limiteaza strict conditiile in care se poate majora cap. social:
(1) Capitalul social se poate mări prin emisiunea de acţiuni noi sau prin majorarea valorii nominale a acţiunilor existente în schimbul unor noi aporturi în numerar şi/sau în natură.

(2) De asemenea, acţiunile noi sunt liberate prin încorporarea rezervelor, cu excepţia rezervelor legale, precum şi a beneficiilor sau a primelor de emisiune, ori prin compensarea unor creanţe lichide şi exigibile asupra societăţii cu acţiuni ale acesteia.
Deci ca aport, se evalueaza la valoarea de aport, se emite Hotarire a actionarilor (sau actionarului unic) in acest sens, se apeleaza la un expert contabil pentru a intocmi un raport de majorare de capital (in care acesta confirma realitatea operatiunilor si corecta lor inregistrare in contabilitate) si cu acestea se merge la ORC pentru efectuarea modificarii cap social.