Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lmpozit pe cladiri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lmpozit pe cladiri

Buna ziua,
Am mostenit o garsoniera in sectorul 3 si platesc impozit pe cladire in valoare de 114 lei, fica mea plateste pentru un apartament de 3 camere 128 lei.
Avand in vedere ca este mostenire nu cred ca ar trebui sa platesc un impozit mai mare.
Va multumesc.
impozitul nu trebuie sa fie automat mai mic decat al apartamentului cu 3 camere.Probabil cel cu 3 camere are o vechime mult mai mare sau e intr-o zona periferica.Cu cat blocul e mai nou (construit )si situat in zona centrala cu atat creste si valoarea impozitului.
Buna ziua.
vreau sa va spun ca acum 5-6 ani am avut aceiasi problema(impozit mare platit 2-3 ani),am fost la ANAF sector 3, am aratat ca locuinta este dobandita prin mostenire si nu cumparata si au recalculat impozitul si am avut astfel platit impozitul pe urmatori 2 ani.Eu am pus aceasta intrebare ca sa aflu daca mai este valabila prevederea din lege ca cei care dobandesc a doua locuinta prin mostenire platesc impozit normal si nu majorat.
Va multumesc.
pt a doua locuinta nu se plateste impozit majorat