Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce trebuie sa fac să angajezi zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce trebuie sa fac să angajezi zilieri

Salut
Sunt proprietar de teren agricol si vreau sa angajez la muncile campului ocazional zilier . Nu am Intreprindere Individuala , PF, PFA, terenul este pe persoana .. Cum pot angaja zilieri legal.
Multumesc
Persoanele fizice nu pot angaja zilieri, potrivit Legii nr.52/2011.

Potrivit art.1 alin.1 lit.b din Legea nr.62/2011, beneficiar de lucrări, poate fi : persoana juridică, persoana fizică autorizată, întreprinderea individuală, întreprinderea familială, pentru care zilierul desfăşoară activităţi necalificate cu caracter ocazional.