Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Stationare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Stationare auto

Cine are dreptul sa ma sanctioneze la stationare pe un drum public cu o latime mai mica de 6m lucru care nu stiam decat daca masor si fara indicator.

Politistii rutieri, în toate cazurile si politistii locali, în cazurile expres prevãzute de lege, au competenta de a constata contraventiile si a aplica sanctiuni legate de circulatia pe drumurile publice.
Conform dispozitiilor din Legea nr. 155/2010, în domeniul circulatiei pe drumurile publice, pe lângã multe alte atributii, Politia Localã constatã contraventii si aplicã sanctiuni pentru încãlcarea normelor legale: oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis. Aceasta având si dreptul de a lua decizia de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar.
Dar de unde stiu domnii de la Locala ca drumul e mai ingust de 6 m ???