avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul Concediu cu Plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul Concediu cu Plata

Buna ziua,

Care este formula de calcul a zilelor de concediu cu plata?
Din cate stiu se calculeaza in felul urmator: Zile Concediu Specificate in CIM impartite la Zile Lucratoare An inmultite cu Numarul de zile lucrate ?

Zile Concediu specificate in CIM le stiu, numarul de zile lucrate il stiu, dar pentru zilele lucratoare dintr-un an trebuie sa folosesc un numar specificat undeva in lege care reprezinta o medie pe mai multi ani sau efectiv numarul de zile lucratoare din 2017 ?

Multumesc frumos
Ultima modificare: Joi, 22 Iunie 2017
george193, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:49, 28 Iunie 2017
Calculul este simplu.

De exemplu:
- durata CO mentionata in c.i.m. 24 de zile lucratoare/an calendaristic ( echivalent cu 24 de zile lucratoare / 12 luni = 24 zile lucratoare / 365 zile )

- perioada lucrata : 7 luni

- numar de zile de CO aferente perioadei lucrate : 24 : 12 x 7 = 14 zile lucratoare.
freeelis a scris:

Calculul este simplu.

De exemplu:
- durata CO mentionata in c.i.m. 24 de zile lucratoare/an calendaristic ( echivalent cu 24 de zile lucratoare / 12 luni = 24 zile lucratoare / 365 zile )

- perioada lucrata : 7 luni

- numar de zile de CO aferente perioadei lucrate : 24 : 12 x 7 = 14 zile lucratoare.




De ce / 365 zile si de ce nu impartim la numarul de zile lucratoare din anul respectiv (asta in cazul in care perioada lucrata este de 150 de zile lucrate (nu luni). Aici cum fac calculul?
150 de zile lucrate , din ce perioada anului ?

CO se acorda proportional cu perioada lucrata.



150 incepand cu 14 februarie sa zicem. Vreau doar cateva exemple sa inteleg modul de calcul.
Uitati un exemplu :

- durata CO mentionat in c.i.m. = 24 zile lucratoare/an calendaristic

- perioada lucrata : 01.01.2017 - 17.06.2017 , adica total 168 zile calendaristice

- CO aferent perioadei lucrate : 24 : 365 x 168 = 11,04 zile ... adica 11 zile lucratoare

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Buna seara, Va rog, la data 05.05.2017, ia incetat contractul de munca, Mentionez ca institutia are sa-i plateasca 3 zile CO neefectuat din anul 2016, si ... (vezi toată discuția)
Modalitate calcul concediu de odihna tituspop2006 tituspop2006 Buna ziua, In cursul anului 2015 am fost detasat din data de 03 augsut, pana pe 30 decembrie de la angajatorul de baza (daca pot sa-i spun astfel) la un alt ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna gmona gmona Am un angajat cu cim din data de 08.05.2014. Pe lunile iunie si iulie are 18 respectiv 25 zile concediu fara plata. Cum calculez concediu de odihna pe anul ... (vezi toată discuția)