Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul Concediu cu Plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul Concediu cu Plata

Buna ziua,

Care este formula de calcul a zilelor de concediu cu plata?
Din cate stiu se calculeaza in felul urmator: Zile Concediu Specificate in CIM impartite la Zile Lucratoare An inmultite cu Numarul de zile lucrate ?

Zile Concediu specificate in CIM le stiu, numarul de zile lucrate il stiu, dar pentru zilele lucratoare dintr-un an trebuie sa folosesc un numar specificat undeva in lege care reprezinta o medie pe mai multi ani sau efectiv numarul de zile lucratoare din 2017 ?

Multumesc frumos
george193, utilizator
Calculul este simplu.

De exemplu:
- durata CO mentionata in c.i.m. 24 de zile lucratoare/an calendaristic ( echivalent cu 24 de zile lucratoare / 12 luni = 24 zile lucratoare / 365 zile )

- perioada lucrata : 7 luni

- numar de zile de CO aferente perioadei lucrate : 24 : 12 x 7 = 14 zile lucratoare.
freeelis a scris:

Calculul este simplu.

De exemplu:
- durata CO mentionata in c.i.m. 24 de zile lucratoare/an calendaristic ( echivalent cu 24 de zile lucratoare / 12 luni = 24 zile lucratoare / 365 zile )

- perioada lucrata : 7 luni

- numar de zile de CO aferente perioadei lucrate : 24 : 12 x 7 = 14 zile lucratoare.

De ce / 365 zile si de ce nu impartim la numarul de zile lucratoare din anul respectiv (asta in cazul in care perioada lucrata este de 150 de zile lucrate (nu luni). Aici cum fac calculul?
150 de zile lucrate , din ce perioada anului ?

CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

150 incepand cu 14 februarie sa zicem. Vreau doar cateva exemple sa inteleg modul de calcul.
Uitati un exemplu :

- durata CO mentionat in c.i.m. = 24 zile lucratoare/an calendaristic

- perioada lucrata : 01.01.2017 - 17.06.2017 , adica total 168 zile calendaristice

- CO aferent perioadei lucrate : 24 : 365 x 168 = 11,04 zile ... adica 11 zile lucratoare