Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Procedură fiscală Freelancing
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Procedură fiscală Freelancing

Bună ziua,

Care este procedura fiscală din România pentru declararea veniturilor din freelancing pe platforme online precum Elance, Upwork, etc? Înainte de începerea activității de freelance trebuie creată o PFA sau o personalitate juridică anume?

Vă mulțumesc!
Ce tip de avtivitati prestati pe acele platforme?
Nu trebuie să fiți PFA.
Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...

Veniturile pe care le veți obtine le declarați pentru fiecare țară-sursă a veniturilor și pentru fiecare categorie de venit realizat . Declarația(formularul 201) privind veniturile realizate din străinătate se depune anual până la data de 25 mai, inclusiv, a anului următor celui de realizare a venitului.

Ghidul fiscal al contribuabililor care au obligația de declarare a veniturilor realizate din străinătate:
[ link extern ]

Vă mulțumesc! Apreciez răspusul dumneavoastră!