Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii la stat si vechimea pe cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii la stat si vechimea pe cartea de munca

Am început un masterat la stat in 2006, exact dupa terminarea facultății , pe care l-am finalizat in 2010,
Dupa care am început alt masterat tot la stat in 2012, pe care sper sa-l finalizez anul acesta.

Ce perioada poate sa-mi figureze ca vechime in munca la casa de pensii ?

Lucrez in strainatate fara contract , si iau in considerare opțiunea de a cumpara ultimii 5 ani de vechime, printr-un program de la casa de pensii.
Numai perioada in care ati urmat cursurile facultatii la zi , constituie stagiu de cotizare asimilat in sistemul public de pensii.

Legea 263/2010
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
....
b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;
....