avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz in serviciu contra intereselor persoanelor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz in serviciu contra intereselor persoanelor

Poate fi presedintele de asociatie de proprietari asimilat cu un functionar public si cercetat penal pentru abuz in serviciu?
La noi in asociatie presedintele nu are date de contact, nu poate fi gasit, nu raspunde proprietarilor in nici un fel la vreo cerere, contestatie lista intretinere, reclamatie, la nimic.
El doar da cu pixul pe banii nostri si face modificari de proprietate cum vrea domnia sa.

Va rog lasati acest topic exact unde am postat. Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 26 Iunie 2017
StefaniaEmerson, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Presedintele se poate schimba prin vot
Stiti ca si se inghesuie populatia sa fie presedinte de asociatii, desigur. Se inghesuie la treaba neplatita.
Va rog raspuns la intrebarea mea, nu comentarii care nu ma ajuta.
Raspunsul este NU. Va ofeream o solutie.
Domnule avocat, argumentați ceea ce ați afirmat. Nu e neapărat Funcționar Public, dar e asimilat acestuia, exact ca și Administratorii de Asociații.
Mai citiți Noul Cod Penal, art. 308. „Infracţiuni de corupţie şi de serviciu comise de alte persoane. (1) Dispozițiile art. 289-292, 295, 297-301 şi 304 privitoare la funcţionarii publici se aplică în mod corespunzător şi faptelor săvârşite de către sau în legătură cu persoanele care exercită, permanent ori temporar, cu sau fără o remunerație, o însărcinare de orice natură în serviciul unei persoane fizice dintre cele prevăzute la art. 175 alin. (2) ori în cadrul oricărei persoane juridice.
Cum e, domnule avocat, n-ați mai avut spețe de tipul ăsta ?
ionica1980 a scris:

Domnule avocat, argumentați ceea ce ați afirmat. Nu e neapărat Funcționar Public, dar e asimilat acestuia, exact ca și Administratorii de Asociații.
Mai citiți Noul Cod Penal, art. 308. „Infracţiuni de corupţie şi de serviciu comise de alte persoane. (1) Dispozițiile art. 289-292, 295, 297-301 şi 304 privitoare la funcţionarii publici se aplică în mod corespunzător şi faptelor săvârşite de către sau în legătură cu persoanele care exercită, permanent ori temporar, cu sau fără o remunerație, o însărcinare de orice natură în serviciul unei persoane fizice dintre cele prevăzute la art. 175 alin. (2) ori în cadrul oricărei persoane juridice.
Cum e, domnule avocat, n-ați mai avut spețe de tipul ăsta ?


Multumesc. Este foarte interesant citatul dvs.=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delapidare morodac morodac Conform noului Cod Penal delapidarea este înfăptuite de un funcționar public asa cum este definit în lege. De ce sau cum poate fi acuzat de delapidare ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal - limite speciale ale pedepsei - prescriptia raspunderii penale th_serban th_serban Maine 1.02.2014 intra in vigoare Codul penal nou ART. 308 - Infracţiuni de corupţie şi de serviciu comise de alte persoane (1) Dispoziţiile art. 289 ... (vezi toată discuția)
Urmarire penala in cazul insusirii unei sume de bani Lorintiu Andrei Lorintiu Andrei BUna Ziua! Am lucrat la o firma de curierat si mi-am insusit pe nedrept o suma de bani(10800 lei) ,si urmeaza sa fiu urmarit penal..!As avea si eu o intrebare ... (vezi toată discuția)