Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concurs - functie publica
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concurs - functie publica

Buna seara!
As dori sa-mi clarificati si mie, daca se poate, urmatorul aspect.
In cazul in care particip si reusesc sa castig concursul pentru ocuparea unei functii publice organizat conform Legii 188/1999 si a HG 611/2008, am posibilitatea ca dupa afisarea rezultatelor finale (proba scrisa si interviu) sa renunt la numirea pe post? Voi fi numit automat in acea functie publica desi nu-mi mai doresc sa ocup acel post? As putea sa fac o cerere prin care sa informez conducerea institutiei care a organizat concursul ca nu mai pot ocupa postul respectiv?
Stiu ca sunt intrebari ciudate, dar chiar am nevoie de o clarificare.
Multumesc!
Nu va poate obliga nimeni sa participate la un concurs daca nu vreti, la fel cum nu va poate obliga sa-l ocupati. Va dati demisia cand vreti si basta.
De asemenea, aveti si varianta ca dupa afisarea rezultatelor finale, sa anuntati in scris institutia despre faptul ca nu va veti prezenta pentru incheierea raportului de serviciu.