Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... baza calcul concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

baza calcul concediu de odihna

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca suma bonusurilor lunare ale agentilor de vanzari, intra la baza de calcul a concediului de odihna.

Nu reusesc sa ma lamuresc cu acest aspect, in Codul Muncii la art. 150 (1) specifica indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent .
Agentii de vanzari primesc lunar aceste bonusuri ( daca indeplinesc targetul), se poate considera un bonus permanent? Specific ca acest bonus este prevazut in contractul individual de munca al fiecarui agent.
Va multumesc
Daca bonusurile sunt considerate venituri asimilate salariului si sunt incluse in salariul total brut si pentru care se calculeaza si se retin obligatiile salariatului la bugete, atunci se iau in calcul. Daca sunt considerate ca prime, nu.
Daca au caracter permanent , atunci se iau in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru CCC.
Tocmai asta intrebam, daca bonusurile descrise in postarea mea, sunt considerate bonusuri permanente?

Multumesc
lilid, utilizator
Legislatia actuala nu defineste caracterul permanent al unoir bonusuri sau sporuri , acesta este dat de periodicitatea acordarii acestuia.

In speta, daca bonusurile sunt acordate lunar, atunci consider ca trebuie sa intra in calculul indemnizatiei de CO.