Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit specific
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit specific

Buna ziua,

Sunt o societate care are activitate de baza comert cu amanuntul si activitati secundare baruri , restaurant, hotel.
Va rog sa imi spuneti cum fac calculul impozitului specific si cel al impozitului pe profit.

O zi buna,
Contabilitatea se tine distinct pentru fiecare tip de activitate, pe centre de profit.
Deci sa inteleg ca voi calcula impozitul specific separat pentru hotel, restaurant , bar conform formulei de calcul. Fac suma si acesta reprezinta impozitul specific total. Apoi pentru comert cu amanuntul voi calcula impozitul pe profit tinand cont de veniturile si cheltuielile aferente acestei activitati. Evidenta contabila cu venituri si cheltuieli separata pentru fiecare unitate in parte ????