Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ref. încadrare în muncă elevi şi studenţi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ref. încadrare în muncă elevi şi studenţi

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de stimulentul financiar pentru elevi si studenti persoanele care au mai fost angajate anterior la aceeasi firma.
Concret, am angajat o studenta cu contract pe perioada determinata care expira in iulie si as dori sa o reangajez pe perioada vacantei dar sa beneficiez de stimulentul acordat confor Legii 72/2007, urmand ca la inceperea anului scolar sa o reangajez cu contract pe perioada determinata.
Multumesc anticipat!
Nu beneficiaza de stimulentul financiar prevăzut in lege:
a) angajatorii care încadreaza în munca elevi şi studenţi anterior datei de începere a vacanţei stabilite potrivit legii, pentru elevii şi studenţii respectivi;

b) angajatorii care au beneficiat, pentru elevii şi studenţii respectivi, de stimulentul financiar prevăzut la art. 1 din lege pentru o perioadă de 60 de zile lucratoare în cursul anului calendaristic.
Multumesc mult!