Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

pe rol find dosarul de mostenire in urma decesul mamei,in care sunt implicati tatal.fiul si2 surori,pe timpul procesului,una din surori a renuntat la partea ei in favoarea tatalui meu,in fata unui notar act introdus la dosar,in proces ramanand 3 persoane,in urma evaluari si sentintei judecatoresti mostenirea s-a impartit la 3,acum la sfarsitul procesului sora care a renuntat ,a revenit si vrea cota ei din mostenire,ideea era ca cota ei sa-i revina numai tatalui nu si la celilalti mostenitori,precizez ca apelul formulat nu e facut personal de ea ci de avocata tatalui ,sora mea nu locuieste ,in romania si pe tot timpul procesului,a fost total indiferenta de ce se intampla cu mostenirea,la apel,judecatorul nu a last-o sa vb ,procesul s-a amanat ,sora mea urmand sa plateasca o taxa de timbru pentru a se apara in instanta,e normal ca cei care au fost la fiecare proces ,si s-au interesat de cursul lui sa accepte asa ceva,dupa ce a renuntat in fata unui notar la mostenire..ce se poate face astept sfaturi multumesc frumos
tamanu17, utilizator
de renuntat poate asa cum am aratat conf art. 1123 Cod Civil,
din surse sigure stiu ca sora mea nu a fost in tara sa faca apel in termenul stabilit,apelul trebuie facut personal?,alta persoana care sa aiba acces si sa inainteze apelul nu era decat avocata tatalui meu,alfel nu cred ca accepta judecatoria apelul

deci poate reveni asupra hotarari de renuntare?
are ea drept la mostenire acum??
Cornel Vasile, Consilier juridic
se poate face prin avocat
avocatul tatalui sau alt avocat care a fost mandatat1 mandat direct sau la distanta
Nu-i contestati mandatul avocatului ca pierdeti
dupa ce au trecut 2 ani de la inceputul procesului,care a ajuns la final ,cand sa-u stabilit cotele cei revin fiecaruia s-a trezit si ea ca vrea din mostenire ,cu 300 lei dupa ce noi am cheltuit o gramda de bani cu drumuri si av,nu mi se pare corect asa ceva
are ea dreptul acum la mostenire????

nu e av ei e al tatalui,ea nu avea nici un drept de semnatura dak sora mea nu a platit-o

stiu ca la dosar trebuie depusa o chitanta percum ca av respectiv e reprezentantul meu legal,acea chitanta nu exista deci....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Doamna, lasati avocatul in pace ca ala stie ce a facut! chitanta se emite cand se dau banii. Daca vreti sa va bateti cu avocatul PIERDETI. Daca vreti sa va bateti cu sora exista sanse sa castigati. apelati la serviciile unui avocat care sa va explice. eu am incercat sa va prezint LEGEA!