avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

pe rol find dosarul de mostenire in urma decesul mamei,in care sunt implicati tatal.fiul si2 surori,pe timpul procesului,una din surori a renuntat la partea ei in favoarea tatalui meu,in fata unui notar act introdus la dosar,in proces ramanand 3 persoane,in urma evaluari si sentintei judecatoresti mostenirea s-a impartit la 3,acum la sfarsitul procesului sora care a renuntat ,a revenit si vrea cota ei din mostenire,ideea era ca cota ei sa-i revina numai tatalui nu si la celilalti mostenitori,precizez ca apelul formulat nu e facut personal de ea ci de avocata tatalui ,sora mea nu locuieste ,in romania si pe tot timpul procesului,a fost total indiferenta de ce se intampla cu mostenirea,la apel,judecatorul nu a last-o sa vb ,procesul s-a amanat ,sora mea urmand sa plateasca o taxa de timbru pentru a se apara in instanta,e normal ca cei care au fost la fiecare proces ,si s-au interesat de cursul lui sa accepte asa ceva,dupa ce a renuntat in fata unui notar la mostenire..ce se poate face astept sfaturi multumesc frumos
Ultima modificare: Vineri, 30 Iunie 2017
tamanu17, utilizator
apelul a inceput,tocmai de accea am z ca nici nu a fost lasata sa vb ,pentru ca nu avea av,deci intrebarea e cine a facut apelul si l-a semnat dak ea nu a fost in tara si nu are reprezentat legal, apelul a fost amanat si a fost pusa sa plateasca o taxa de timbru in valoare de 400 si ceva nu stiu suma corecta

intampinarea e formata,am avocat

Pentru promovarea apelului sau recursului, avocatul are nevoie de o imputernicire speciala, in acest scop, numai in situatia in care nu a reprezentat sau asistat partea la judecata cauzei in fata instantei de fond .

iar potrivit art. 287 C.proc.civ., cum apelul trebuia semnat, lipsa semnaturii atragand nulitatea cererii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Iulie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retractarea renuntarii la mostenire in instanta danaana danaana Buna seara, am dat o declaratie de renuntare la masa succesorala fara sa stiu ca dupa moartea tatalui meu au ramas bunuri Am stiut doar de o casa la tara unde ... (vezi toată discuția)
Anularea actului de renuntare la mostenire Valentina81 Valentina81 Suntem 3 frati.In 2014 tatal nostru a decedad.In acelasi an am facut un act la Consulatul Romaniei din Madrid,conform caruia am renuntat la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, soția mea persoana cu handicap grav locomotor a renunțat ... Bote Gabriel Bote Gabriel Buna ziua, soția mea persoana cu handicap grav locomotor a renunțat la moștenire în favoarea surorii ei care la acel moment a profitat de starea ei ... (vezi toată discuția)