Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte

Buna ziua.
Daca angajatul se afla la lucru intre orele 22:00-06:00, si in CIM s-ar specifica 7 ore pentru ca o ora este pauza, se incadreaza in situatia de a nu se aplica sporul de 25% pentru ca progarmul a fost redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca?
Va multumesc.
Din cate cunosc indiferent de CCM, programul orelor de noapte, incepe la ora 23.
Am citit in codul muncii ca munca prestata intre orele 22:00-06:00 este considerata munca de noapte.Insa intrebarea este daca acest program din care o ora reprezinta pauza, se incadreaza la art. 126 lit. a prin care salariatii de noapte beneficiaza de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, asta deoarece potrivit art. 111 Timpul de munca reprezinta orice perioada in care salariatul presteaza munca, SE AFLA LA DISPOZITIA ANGAJATORULUI...?
Multumesc
Pauza de masa este cuprinsa in durata timpului de munca ?