Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... lmpozit pe venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

lmpozit pe venitul din inchiriere

asi dori sa stiu cum, unde si cat se plateste pentru un contract de inchiriere locuinta
Este procedura complexa,pe care o gasiti prezentata pe site-ul ANAF
Impozitul se achita anual la administratia financiar teritoriala
Proprietarul locator are obligatia sa achite impozit de 16% pentru suma rezultata din inchiriere+5,5 % contributia la sanatate
Contribuabilii care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor pe parcursul unui an, cu exceptia veniturilor din arendare, datoreaza plati anticipate cu titlu de impozit in contul impozitului pe venit catre bugetul de stat.
Platile anticipate se stabilesc de organul fiscal competent, pe fiecare sursa de venit, luandu-se ca baza de calcul venitul anual estimat sau venitul net realizat in anul precedent, dupa caz, prin emiterea unei decizii care se comunica contribuabililor, potrivit legii.
In cazul in care, potrivit clauzelor contractuale, venitul din cedarea folosintei bunurilor reprezinta echivalentul in lei al unei sume in valuta, determinarea venitului anual estimat se efectueaza pe baza cursului de schimb al pietei valutare, comunicat de Banca Nationala a Romaniei , din ziua precedenta celei in care se efectueaza impunerea.
Platile anticipate se efectueaza in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru, respectiv: 25 .03,25 .06 -25.09 ,25.12
Persoana fiizca are obligatia de a depune declaratia privind venitul realizat=declaratia 200, la organul fiscal competent pentru fiecare an fiscal, pana la data de 25 mai inclusiv a anului urmator celui de realizare a venitului.
Organul fiscal stabileste impozitul anual datorat si emite decizia de impunere, pe care o comunica contribuabilului
Diferentele de impozit ramase de achitat conform deciziei de impunere anuale se platesc in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza obligatii fiscale accesorii=dobanzi si penalitati de intarziere. Impozitul anual datorat se vireaza integral la bugetul de stat.
Venitul net din cedarea folosintei bunurilor se stabileste prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.
Pentru recunoasterea deductibilitatii cheltuielii stabilite forfetar, proprietarul nu este obligat sa prezinte organului fiscal documente justificative.
Cheltuiala deductibila aferenta venitului, stabilita in cota forfetara de 40% aplicata la venitul brut, reprezinta uzura bunurilor inchiriate si cheltuielile ocazionate de intretinerea si repararea acestora, impozitele si taxele pe proprietate datorate potrivit legii, comisionul retinut de intermediari, primele de asigurare platite pentru bunul cedat spre folosinta.
Suplimentar locatorul mai are obligatia sa achite si contributia de sanatate, de 5,5% aplicat la venitul net impozabil -conform art. 173 din Codul fiscal,