Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... clauze abuzive din contracte
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

clauze abuzive din contracte

Buna ziua,

Legea 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele încheiate între comercianţi şi consumatori
Am o nelamurire in legatura cu legea 193/2000: "Art. 2. - (1) Prin consumator se înţelege orice persoană fizică sau grup de persoane fizice constituite în asociaţii, care, în temeiul unui contract care intră sub incidenţa prezentei legi, acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale."
Nu inteleg din definitia de mai sus daca o societatea comerciala beneficiara a unui contract nu este consumator?
In cazul in care, ca si reprezentant al unei SC doresc sa sa intreprind o actiune in anularea unor clauze abuzive dintr-un contract , cum pot face acest lucru sau mai bine spus o pot face?
Din cate am inteles ptr persoane fizice este destul de simplu in sensul ca acestea se pot adresa Oficiului pentru protectia Consumatorului care apoi acesta se adreseaza justitiei. Dar in cazul persoanelor juridice care este procedura?

Multumesc
Buna ziua,

societatile comerciale nu beneficiaza de aceste prevederi.
Rezulta acest lucru din chiar textul indicat de dvs.; acest txt se refera la persoane fizice sau persoane fizice grupate in asociatii;
Nu intra aici si societatile comerciale.
Daca aveti vreun neajuns legat de un raport comercial va puteti baza numai pe regu;lile generale.

Avocat Boncu
Legea este foarte clara si face referire numai la persoanele fizice!
Pentru societatile comerciale se aplica prevederile Codului Comercial si ale legislatiei in vigoare!B-)
Multumesc ptr raspuns d-le avocat Boncu

Legea 31/1990 privind societatile comerciale ,Art. 1. - (1) În vederea efectuării de acte de comerţ, persoanele fizice şi persoanele juridice se pot asocia şi pot constitui societăţi comerciale.........
persoanele fizice se pot grupa in asociatii , iar asociatia in speta este o societatea comerciala.
L 193/2000 nu se refera la tipul de asociatii pe care le pot forma persoanele fizice.
In fond ce alte tipuri de asociatii pot forma persoanele izice ca sa poata indeplini calitatea de consumatori ( de proprietari, de pagubiti la FNI.....)

Multumesc
Astept parearea D-voastra.
Intr-adevar asociatii de proprietari.
Exprimarea ciudata si foarte neclara a legii este data de faptul ca textul a fost tradus din alte limbi, unde asa ceva exista de aproape 20 de ani astfel ca exista o jurisprudenta consolidata in materie.

Legea 193 diferentiaza nu in functie de forma gruparilor de persoane ci in functie de scopul actului juridic!!!

"...acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale."
ContSters56778, utilizator