Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 153/2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 153/2017

Pentru institutii din subordinea consiliului local(case de cultura,biblioteci),pentru care exista grile,cum se salarizeaza?tot cu hotarare de consiliu local?
Pentru funcționarii publici și personalul contractual din cadrul familiei ocupaționale "Administrație" din aparatul propriu al consiliilor județene, primării și consilii locale și din serviciile publice din subordinea acestora, salariile de bază se stabilesc prin hotărâre a consiliului local, a consiliului județean sau a Consiliului General al Municipiului București, după caz, în urma consultării organizației sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, după caz, a reprezentanților salariaților.
Dar casa de cultura nu e serviciu....e institutie cu personalitate juridica...si cu grile pe legea 153/2017...
Din cate cunosc, casele de cultura funcţionează în subordinea autorităţilor administraţiei publice locale sau în subordinea autorităţilor administraţiei publice centrale, după caz.
Suntem finantati de autoritarea locala...si in subordine...dar atunci grilele pt cine sunt...?...bibliotecile publice...altele decat cele finantate de la bugetul de stat(cu grile in care e definit tipul de biblioteca)...toate sunt subordonate autoritatilor locale...esenta e:de ce sunt grile ?