Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Vreau sa devin avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Vreau sa devin avocat

Buna ziua,

Doresc sa imbratisez profesia de avocat si va rog sa imi explicati pasii necesari ce trebuie urmati pentru a deveni avocat.

In urma studiului propriu, inteleg ca :

1. Trebuie sa devin licentiat in Drept, dupa ce finalizez 4 ani de studiu la o facultate de drept acreditata de Ministerul Educatiei.
a. Are vreo importanta media cu care termin facultatea ?
2. Urmeaza un prim examen de admitere in Barou.
3. Stagiatura timp de 2 ani.
a. Cum esti ales de un avocat/casa avocatura ca stagiar ?
b. Ce timp efectiv de lucru e necesar pentru aceasta perioada ?
4. Examen final de admitere in Barou.

As aprecia in mod deosebit daca puteti detalia asupra punctelor 1-4 si eventual raspunde la intrebari, pastrand notatiile ( 3.a. etc ) pentru claritate.

Va multumesc anticipat.

A

cristina chiva a scris:

dislexic a scris:

atunci care mai este rostul INPPA?

Ajuta la pregatirea profesionala si ca absolvent al INPPA intri avocat definitiv la implinirea celor 2 ani de stagiu, fara sa mai dai examenul de definitivat.

Cursurile INPPA-ului se urmeaza intradevar pentru desavarsirea profesionala si da,ajuta foarte mult la examenul de definitivat in profesia de avocat dar,chiar si asa,la sfarsitul acestora,toti avocatii sunt obligati sa sustina examenul de definitivat.De regula,se tine cont de faptul ca ati absolvit cursurile INPPA-ului la notare.Acelasi lucru,se intampla si atunci cand in locul cursurilor de la INPPA sunt urmate cursurile de Master.
cristina chiva a scris:

2. Examenul de admitere in barou, incepand din acest an, se organizeaza numai in orasele unde se gasesc Curti de Apel. Se da la 5 probe scrise, 5 zile consecutive.

Eu am intrebat un avocat stagiar si mi-a spus ca a dat o singura proba. Acum citesc ca se dau 5...in alta parte am citit ca se da grila, tipul asta mi-a spus ca a dat sinteza. Mai mult...prin alte parti am citit ca s-ar da si o LIMBA STRAINA. Ca sa nu mai deschid alt subiect va rog lamuriti-ma si pe mine: pentru concursul de admitere ca avocat stagiar(NU definitivat) cate probe sunt si cum sunt: grila sau sinteza???!!!????

O singura proba??? :O Ei,asta chiar nu am mai auzit-o pana acum!
Si limba straina? Pentru unii,si limba romana este o limba straina...;)
Examenul de admitere in Barou (examenul pentru dobandirea calitatii de avocat stagiar) consta in 5 probe scrise la urmatoarele discipline:
-Organizarea si exercitarea profesiei de avocat (OEPA);
-Drept Civil;
-Drept Procesual Civil;
-Drept penal;
-Drept Procesual Penal.
De regula,examenul este de tip sinteza,exceptie facand sesiunea speciala din februarie 2010,cand a fost grila. ;)
luiza2008, utilizator
Bravo...in sfarsit un raspuns scurt si la obiect cu ce ma interesa.

Va multumesc.
maxx_22 a scris:

Bravo...in sfarsit un raspuns scurt si la obiect cu ce ma interesa.

Va multumesc.

Situatia s-a mai schimbat putin:
[ link extern ]
...cel putin anul acesta. La anul, sigur le vin idei noi. ;)
luiza2008, utilizator