Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Eliberare documente condiţionat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Eliberare documente condiţionat

Bunã ziua. Secretariatul liceului refuzã sã elibereze orice fel de document(adeverinţã, foaie matricolã sau diplomã de Bacalaureat) unei persoane, pe motiv cã nu s-au predat în totalitate manualele de la clasa din care respectiva persoană face parte. Mai rău este că acest fapt s-a descoperit acum, în prag de admitere.. există vreun articol care permite această eliberare condiţionată a documentelor? Ce e de făcut?
Actele de studii se întocmesc și se eliberează titularului/împuternicitului pe baza prezentării documentului de identitate/procurii, în termen de maximum 30 de zile de la promovarea examenului de absolvire/finalizare.

Prin document de identitate se înțelege buletinul/cartea de identitate sau pașaportul.