Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Refuz eliberare diploma Fica mea a absolvit liceul ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Refuz eliberare diploma Fica mea a absolvit liceul fara bac iar ...

Refuz eliberare diploma

Fica mea a absolvit liceul fara bac iar secretara scolii spune ca nu se eliberează diploma ci doar foaie matricol.. Liceul este particular .
Eu cred ca în realitate instituția privata de învățământ nu dorește sa comande imprimeriei nationale aceste diplome pt.ca aceasta ar însemna generarea unor costuri și este mai ușor sa fabrice o foaie matricol făcută în Word la pc.
Totuși fica mea dorește sa se înscrie la o postliceala și acolo cere și diploma și foaia matricol..
Legea nr.1/2011
art.77
(1) Absolvenții învățământului liceal primesc diploma de absolvire și foaia matricolă, parte a portofoliului educațional, care atestă finalizarea studiilor liceale și care conferă dreptul de acces, în condițiile legii, în învățământul postliceal, precum și dreptul de susținere a examenului de bacalaureat.
......

Puteti sesiza Ministerul Educatiei.
E o secretara mai in varsta care nu stie nici macar sa opereze pe pc. probabil au venit la privat la pachet cu alti profesori si cu directorul. Intai incerc cu o plangere prealabila . Multumesc
Buna seara!Am terminat liceul în 1998 fara Bac și acum am nevoie de certificat de absolvire 12 clase. De la liceu mi se spune că atunci nu se elibera certificat de absolvire .Este adevărat?Menționez că am primit doar foaie matricola.

Antik a scris:

Refuz eliberare diploma

Fica mea a absolvit liceul fara bac iar secretara scolii spune ca nu se eliberează diploma ci doar foaie matricol.. Liceul este particular .
Eu cred ca în realitate instituția privata de învățământ nu dorește sa comande imprimeriei nationale aceste diplome pt.ca aceasta ar însemna generarea unor costuri și este mai ușor sa fabrice o foaie matricol făcută în Word la pc.
Totuși fica mea dorește sa se înscrie la o postliceala și acolo cere și diploma și foaia matricol..