avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Refuz eliberare diploma Fica mea a absolvit liceul ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Refuz eliberare diploma Fica mea a absolvit liceul fara bac iar ...

Refuz eliberare diploma

Fica mea a absolvit liceul fara bac iar secretara scolii spune ca nu se eliberează diploma ci doar foaie matricol.. Liceul este particular .
Eu cred ca în realitate instituția privata de învățământ nu dorește sa comande imprimeriei nationale aceste diplome pt.ca aceasta ar însemna generarea unor costuri și este mai ușor sa fabrice o foaie matricol făcută în Word la pc.
Totuși fica mea dorește sa se înscrie la o postliceala și acolo cere și diploma și foaia matricol..
Cel mai recent răspuns: LilianaIonela , utilizator 23:08, 1 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr.1/2011
art.77
(1) Absolvenții învățământului liceal primesc diploma de absolvire și foaia matricolă, parte a portofoliului educațional, care atestă finalizarea studiilor liceale și care conferă dreptul de acces, în condițiile legii, în învățământul postliceal, precum și dreptul de susținere a examenului de bacalaureat.
......

Puteti sesiza Ministerul Educatiei.
E o secretara mai in varsta care nu stie nici macar sa opereze pe pc. probabil au venit la privat la pachet cu alti profesori si cu directorul. Intai incerc cu o plangere prealabila . Multumesc
Buna seara!Am terminat liceul în 1998 fara Bac și acum am nevoie de certificat de absolvire 12 clase. De la liceu mi se spune că atunci nu se elibera certificat de absolvire .Este adevărat?Menționez că am primit doar foaie matricola.

Antik a scris:

Refuz eliberare diploma

Fica mea a absolvit liceul fara bac iar secretara scolii spune ca nu se eliberează diploma ci doar foaie matricol.. Liceul este particular .
Eu cred ca în realitate instituția privata de învățământ nu dorește sa comande imprimeriei nationale aceste diplome pt.ca aceasta ar însemna generarea unor costuri și este mai ușor sa fabrice o foaie matricol făcută în Word la pc.
Totuși fica mea dorește sa se înscrie la o postliceala și acolo cere și diploma și foaia matricol..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diplomă 12 clase ContSters442557 ContSters442557 Va salut , am terminat 12 clase acum cațiva anii (nu am luat bacul) insa recent am realizat ca eu nu am diploma de 12 clase am primit o foaie a 4 pe care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am și eu o întrebare am termina 13 clase la seral ... Marii19 Marii19 Buna ziua am și eu o întrebare Am termina 13 clase la Seral fără frecventa in 2002 am nevoie de diploma de terminarea 13 clase (nu am dat bacul )doamna ... (vezi toată discuția)
Diploma de liceu Habet Habet Buna ziua va rog frumos sa ma indrumati si pe mine de unde as putea sa imi ridic diploma de liceu avand in vedere ca studiile le am terminat in 2016 si nu mi ... (vezi toată discuția)