Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DOSARUL PERSONAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DOSARUL PERSONAL

1.Are dreptul managerul fara consmtamantul meu sa-mi ia dosarul de personal sa plece cu din unitate?
2.Cine are dreptul sa verifice dosarul de personal?
3.Are dreptul managerul fara consimtamantul meu sa puna in salariat care nu lucreaza la resurse umane sa-mi scaneze dosarul de personal si sa-l trimita la o adresa de e-mail?
Nu este infractiune prevazuta de legea penala ceea ce sustineti dvs.
Nu este fapta penala dar tinand cont ca nu mi-a cerut permisiunea nu risca nici macar o amenda si sa fiee obligat sa stearga fisierul scanat si sa distruga copiile.
D.p.d.v. al celor doua acte normative nu risca nimic.
Inseamna ca trebuie sa-l rog eu frumos sa-mi inapoieze copiile si sa stearga folderul cu documente scanate daca lege nu exista pt acest caz de furt de documente personale.
Anterior v-am explicat unde puteti depune o sesizare.