Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport expirat, buletin pierdut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport expirat, buletin pierdut

Buna ziua.

Locuiesc in strainatate si poimaine ar trebui sa merg acasa in Romania cu masina, dar azi dimineata am observat ca nu gasesc buletinul. Trebuie sa merg acasa urgent si nu am timp sa merg la ambasada. Intrebarea mea ar fi ca as putea merge acasa cu pasaportul expirat si acasa imi fac buletin nou? Sau ce se poate face in cazul asta?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Am gasit acest atricol pe pagina Politiei Frontiere. As calatorii cu masina din Danemarca spre Romania.

[ link extern ]

La întoarcerea pe teritoriul României, polițiștii de frontieră, în conformitate cu art 29 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, pot permite intrarea pe teritoriul României a cetățeanului român care se legitimează cu un document de călătorie emis de autoritățile competente române, a cărui valabilitate a încetat, numai după efectuarea verificărilor corespunzătoare în evidențele specifice, cu privire la identitatea și cetățenia titularului. În acest caz, durata verificărilor efectuate nu poate depăși 24 de ore din momentul prezentării solicitantului în punctul de trecere a frontierei.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos, ma duc la ambasada :).
Seara placuta.
Daca veniti cu masina o sa fiti lasat sa intrati si cu pasaportul expirat. O sa fiti verificat si puteti sa platiti amenda, maxim 80 lei. Daca insa vreti sa veniti cu avionul nu veti fi lasat sa urcati in avion fara titlul de calatorie eliberat de ambasada.