Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Titlu calatorie
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Titlu calatorie

Daca pot calatori cu avionul din Italia
spre Romania , cu Wizz, avind doar titlul de calatorie, buletin expirat.
Vama nu va lasa sa trece-ti cu buletin expirat pt a urca in avion
Pasaport nu aveti?
În prinicpiu, veți fi lăst să TRECEȚI, sunteți cetățean român, nu vă poate fi limitat dreptul de a veni în țară.
În acest context, vă rog să notați că, în conformitate cu art 29 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, se poate permite intrarea pe teritoriul României a cetățeanului român care se legitimează cu un document de călătorie emis de autoritățile competente române, a cărui valabilitate a încetat, numai după efectuarea verificărilor corespunzătoare în evidențele specifice, cu privire la identitatea și cetățenia titularului. În acest caz, durata verificărilor efectuate nu poate depăși 24 de ore din momentul prezentării solicitantului în punctul de trecere a frontierei.
Voi avea doar titlu de calatorie. Vreau sa iau avionul pt Romania.
Voi putea urca in avion avind ca act doar titul de calatorie emis de consulatul de la TRIESTE.???
Radu Pascal a scris:

Vama nu va lasa sa trece-ti cu buletin expirat pt a urca in avion
Pasaport nu aveti?

Vatra VIORICA, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~