Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxe si impozite - deblocare cont
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxe si impozite - deblocare cont

Buna seara.

Am primit o notificare prin care mi s-a pus poprire pe contul bancar. Motivul? Amenda ratb in valoare de 250 lei. Am depus suma respectiva pe card. Banii sunt blocati insa nimeni nu a retras acea suma. De ce? I-am pus sa achit amenda . In urmatoarele zile imi voi primi salariul. Inseamna ca si salariul va fi blocat? As dori ca maine sa imi fie deblocat contul, sa fie retrasi acei bani. Deblocarea contului se face imediat sau trebuie sa astept? Pe cine ar trebui sa contactez avand in vedere ca cei de la banca mi-au spus ca se va retarge automat suma....nu s- a retras?

Multumesc!
anotherone, utilizator
Teoretic este operatie care se poate solutiona intr-un timp foaret scurt
Practic ,cum angajatii care trebuie sa retraga sumele care fac obiectul blocarii conturilor au un bagaj mare de activitate,nu se confrunta cu neajunsurile titularilor conturilor blocate,activitatea de deblocare conturi se face mult mai greu decat blocarea acestora
Pentru deblocare cont,incercati sa insistati la inspectorul bancar
Salariul îl veți putea ridica cu buletinul de la casieria băncii.
Cel puțin 66% din salariu sunt obligați prin lege să vă elibereze.
Daca poprirea este de la organ de executare fiscala (ANAF, Primarie, Consiliul Local etc), poprirea se plateste la 3 zile calendaristice.
Pentru ca Banca sa poata debloca un cont poprit, este necesar sa intre in posesia adresei de sistare a popririi din partea organului de executare care a infiintat-o, in original, sau daca poprirea se achita integral din sistemul intern al bancii, aria popriri.

Cel mai bine ar fi sa discutati direct cu banca pentru a debloca situatia.

Daca dureaza rezolvarea problemei, salariul il puteti ridica de la ghiseul bancii dar nu de la bancomat.