Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Stramutare dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Stramutare dosar penal

Sunt parte vatamata intr-un dosar penal cu dauna din culpa si infractiune de conducere autoturism sub influenta alcoolului.
Poate fi facuta cerere de stramutare a dosarului in alta jurisdictie inca din faza de urmarire (politie - procuratura) daca am informatii ca persoane din familia inculpatului face presiuni/interventii de pe pozitii politice si/sau economice?
Buna ziua,

Nu se poate stramuta dosarul penal in faza de urmarire penala. Legea nu prevede aceasta posibilitate decat pentru dosarele care ajung la instanta de judecata.
Daca sunteti nemultummita de modalitatea in care se desfasoara urmarirea penala, puteti face plangere la procurorul de caz, iar impotriva rezolutiilor procurorului de caz se poate face plangere la procurorul ierarhic superior.
Trebuie sa va adresati cu cerere motivata procurorului general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Temeiul in drept art. 326 C.P.P.

ART. 326 C.P.P.
Trimiterea cauzei la un alt parchet
Când există o suspiciune rezonabilă că activitatea de urmărire penală este afectată din pricina împrejurărilor cauzei sau calităţii părţilor ori a subiecţilor procesuali principali ori există pericolul de tulburare a ordinii publice, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, la cererea părţilor, a unui subiect procesual principal sau din oficiu, poate trimite cauza la un parchet egal în grad, dispoziţiile art. 73 şi 74 fiind aplicabile în mod corespunzător.