Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cui adresez cererea de restituire a taxei de timbru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cui adresez cererea de restituire a taxei de timbru daca mi s-a admis contestatia la executare?

Buna ziua,
Daca mi s-a admis contestatia la executare in apel, cui adresez cererea de restituire a taxei de timbru: instantei de fond sau celei de apel? O anexez la acelasi dosar sau fac dosar separat? Multumesc.
Cererea de restituire a taxei judiciare de timbru se adresează instanţei judecătoreşti la care s-a introdus acţiunea sau cererea, în conformitate cu art. 45 alin. (4) din O.U.G. nr. 80/2013.

Faceti referire in motivare si la art. 45 O.U.G. nr. 80/2013 precum si la art. 148-151 C. proc. civ.
Multumesc de raspuns. Din pacate, tot nu este clar. Formulez cererea in dosarul respectiv (cer taxa fond si taxa apel, la judecatorie sau tribunal?) sau deschid un alt dosar?