avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare suma propita
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare suma propita

Buna ziua !
Am revenit cu o intrebare : am castigat procesul in legatura cu contestatia la executare silita , s a dat si ordinul judecatoresc , dar executorul nu imi da suma propita , cu toate ca au trecut 30 de zile de la finalizarea procesului. Ce ar trebui sa fac ?
Cel mai recent răspuns: acn , utilizator 09:30, 27 August 2018
In sentinta scrie ca obliga executorul sa va restituie suma poprita ? cum scrie mai exact?
Admite contestaţia la executare formulată de contestatoare în contradictoriu cu intimatul X . Anulează actele de executare silită emise în dosarul de executare X , În temeiul disp.art.717 alin.2) C.Proc.Civ., obligă pe contestatoare să achite, în contul BEJ X suma de 17,5 lei, reprezentând contravaloarea fotocopiilor actelor de executare, în cuantumul redus de Dispune restituirea către contestatoare, la rămânerea definitivă a hotărârii, a taxei judiciare de timbru în sumă 285 lei, achitată cu chitanţa seria XXXXXXX .12.2016 emisă de SPIT XXXXX.Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare, la Judecătoria X. Pronunţată astăzi, 04.05.2017, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, conform art.396 alin.2) C.Proc.Civ
Document: Hotarâre X/2017 04.05.2017 Aceasta hotarare am primit o acasa in plic.
Judecatorul nu specifica nimic de suma propita , dar executorul odata ce sa dat hotararea nu are obligatia de a restitui acea suma ?
Executorul nu a pastrat acea suma in contul lui ci a distribuit-o creditorului.Daca instanta nu l-a obligat la restituirea sumei cred ca dvs trebuie sa cereti intoarcerea executarii, adica sa-l chemati in judecata pe intimat ( fiindca la el au ajuns banii retinuti de executor) .Instanta va da o hotarare prin care va obliga intimatul sa va intoarca suma ce i- ati achitat-o prin executor. Luati legatura cu intimatul poate intelege sa va restituie suma fara sa mai apelati la instanta.
Ultima modificare: Vineri, 14 Iulie 2017
ContSters429609, utilizator
Buna ziua ! Dupa ce fac cerere de intoarcere a executarii mai platesc vreo taxa de timbru , si ce acte mai trebuiesc anexate cererii ?
Cererile de intoarcere a executarii silite se taxeaza, in toate cazurile, cu 50 lei, daca valoarea cererii nu depaseste 5.000 lei, si cu 300 lei, pentru cererile a caror valoare depaseste 5.000 lei
Anexati hotararea prin care s-a admis contestatia la executare si eventual o copie dupa CI a dvs. Chitanta se depune in original
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iulie 2017
ContSters429609, utilizator

Alte discuții în legătură

Recuperare suma poprita acn acn Bună ziua! Am avut un proces constând în contestatie la executare pe care l am câștigat, ulterior acestui proces am făcut întoarcere la executare pt a ... (vezi toată discuția)
În urma judecării contestației mele la executarea silită ... PETRESCUANGELA57 PETRESCUANGELA57 În urma judecării contestației mele la executarea silită în contradictoriu cu intimitate X, Tribunalul, prin Hotărârea emisă, admite acțiunea ... (vezi toată discuția)
Ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu ce spune decizia aceasta crapu70 crapu70 Tip solutie: Admite in parte cererea Solutia pe scurt: Respinge exceptia netimbrarii. Respinge exceptia tardivitatii. Admite,in parte, contestaţia la ... (vezi toată discuția)