Forum Discuţii juridice Executare silită În urma judecării contestației mele la executarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

În urma judecării contestației mele la executarea silită ...

În urma judecării contestației mele la executarea silită în contradictoriu cu intimitate X, Tribunalul, prin Hotărârea emisă, admite acțiunea formulată de mine și anulează executarea silită efectuată de Biroul executorului Y.Obliga intimita la plata cheltuielilor de judecată.
Intrebare: Cheltuielile de executare silită încasate de executorul judecatoresc mi se restituie? Dacă da, cine le restituie intimitate sau birou judecatoresc?
Prin anularea executarii nu vi se restituie niminc ci doar inceteaza executarea. Trebuia sa formulati odata cu contestatia la executare capat de cerere privind intoarcerea executarii silite, adica toate sumele retinute cu ocazia executarii se restituie debitorului. Obligatia de plata a cheltuielilor de juecata stabilte cu ocazia pronuntarii sentintei de anulare a executarii, face referire la cheltuielile suportate de debitorul contestator cu ocazia formularii actiunii in instanta, adica cheltuielile platite in demersul contestatiei la executare.