Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ani de facultate=vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ani de facultate=vechime in munca

Buna seara,

In cazul pensionarii la limita de varsta , daca in adeverinta obtinuta de la Universitate se mentioneaza :
"in perioada 15 septembrie 1978-septembrie 1982, a urmat si absolvit cursurile de zi ale Fac. X, sectia Y, cu durata de 4 ani"
si
" a sustinut si promovat examenul de stat in sesiunea septembrie 1982, fiind declarat admis",

va rog sa ma lamuriti cati ani, luni, zile se iau in calculul vechimii in munca 4 ani sau ...?
Multumesc!
nicolT, utilizator
Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati nu constituie vechime in munca.

Legea nr.263/2010 prevede:
Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
......

Astfel, perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati constituie stagiu de cotizare asimilat la pensie.

Perioada respectiva se are in vedere numai la pensia pentru limita de varsta.
Multumesc, Stagiu de cotizare 4 ani sau....?
4 ani