avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ani de facultate=vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ani de facultate=vechime in munca

Buna seara,

In cazul pensionarii la limita de varsta , daca in adeverinta obtinuta de la Universitate se mentioneaza :
"in perioada 15 septembrie 1978-septembrie 1982, a urmat si absolvit cursurile de zi ale Fac. X, sectia Y, cu durata de 4 ani"
si
" a sustinut si promovat examenul de stat in sesiunea septembrie 1982, fiind declarat admis",

va rog sa ma lamuriti cati ani, luni, zile se iau in calculul vechimii in munca 4 ani sau ...?
Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Iulie 2017
nicolT, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:25, 17 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati nu constituie vechime in munca.

Legea nr.263/2010 prevede:
Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
......

Astfel, perioada in care ati urmat cursurile de zi ale unei facultati constituie stagiu de cotizare asimilat la pensie.

Perioada respectiva se are in vedere numai la pensia pentru limita de varsta.
Multumesc, Stagiu de cotizare 4 ani sau....?
4 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensie noidoi noidoi Buna ziua. Puteti sa imi spuneti daca anii de facultate sau de armata se adauga la varsta limita de pensie (adica 65+aceia de armata sau facultate) sau se ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca vpinzariuc vpinzariuc am absolvit facultatea de tehnologie chimica organica in perioada 1982-1988 din ce motiv nu se ia in considerare ca vechime in munca asimilata? va multumesc (vezi toată discuția)
Buna ziua sunt născut în 1982 (41 ani) și activez in mai din ... Dumitru D Dumitru D Buna ziua Sunt născut în 1982 (41 ani) și activez in MAI din 2007 (16 ani) că pompier. In perioada 2000-2002 am lucrat cu carte de munca 2 ani și între ... (vezi toată discuția)