Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA, SRL sau II pentru vanzare de produse handmade
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA, SRL sau II pentru vanzare de produse handmade

As vrea sa vand produse handmade legal.
Ce ar fii mai avantajos (ca si taxe) si ca intretinere de infiintat: PFA, SRL sau II?
Vreau sa vand accesorii pentru nunta (coronite, cocarde, bratari, buchete) realizate manual din hartie. Nu am nici o diploma pentru asa ceva, iar accesoriile le fac acasa (deci nu am sediu).
As vrea legal sa pot sa includ si decoratiuni facute de mama mea (decoratiuni cu lumanari, cosuri impletite), care sunt tot handmade facute, tot acasa. Pe mama mea eventual o pot adauga ca angajat sau daca nu le vindem de la aceeasi firma/pfa etc.

De precizat ca aceasta mica afacere nu ar aduce profituri lunare.
Cateva materiale sunt adunate (am realizat ceva produse pentru mine), dar nu la toate am pastrat bonurile/facturile.
andreeapopa20, utilizator
Puteti infiinta o intreprindere familiala impreuna cu mama dvs.
Pentru ca nu aveti acte care sa dovedeasca studiile sau calificarea in domeniul pentru care urmeaza sa solicitati autorizarea la registrul comertului ca pfa, va ramane varianta unui srl. Si inainte de a face pasul cel mare, ganditi daca puteti sa faceti asta ca o afacere ca sa merite cheltuielile cu infiintarea firmei si apoi cele curente.