Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU DE PATERNITATE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU DE PATERNITATE

Sunt in concediu fara plata (studii) neintrerupt de doi ani. Sotia urmeaza sa nasca. Pot solicita concediu de paternitate (2 ani?) institutiei de invatamant unde am lucrat 19 ani inaintea concediului fara plata?
Multumesc.
Va referiti la concediu de ingrijire copil pana la 2 ani?

Atunci conform conditilor de acordare in baza legislatiei valabile in acest moment, avem:

Persoanele care, în ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit (...), beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la doi ani, respectiv trei ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară", așa cum prevede Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010.

Alina Tomescu, Consultant resurse umane
danro1968 a scris:

Sunt in concediu fara plata (studii) neintrerupt de doi ani. Sotia urmeaza sa nasca.....
Multumesc.

Care este data prezumata a nbasterii ?