Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea CIM ca urmare a concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea CIM ca urmare a concediului medical

Un CIM pe perioada determinata se poate prelungi cu perioada concediului medical, care a intervenit in interiorul perioadei de valabilitate a contractului?
Durata concediului medical expira dupa data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat c.i.m. ?
Conform Codulului Muncii, CAPITOLUL V: Incetarea de drept a contractului individual de munca Art. 56, alin (1) coroborat cu CAPITOLUL IV: Suspendarea contractului individual de munca Art. 49 , avem:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca încheiat pe durata determinata;
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

Prin urmare, un contract de munca incheiat pe durata determinata poate fi incetat, chiar daca persoana angajata se afla in concediu medical.
Dvs. puteti fi luata in plata de catre CAS-ul din raza judetului in care va aflati (printr-o cerere). Mai multe detalii despre procedura de luare in plata, regasiti pe site-ul celor de la CAS:
[ link extern ]
Alina Tomescu, Consultant resurse umane
De ce nu invocati si alin.6 al art.49 C.mun. ?

Revin si art 49 alin. (6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept.
Fata de cum s-a mentionat in primul mesaj , art.49 alin.6 C.mun. este aplicabil ... insa userul va trebui sa revina cu detaliile solicitate mai sus pentru a sti mai exact.