Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea CIM ca urmare a concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea CIM ca urmare a concediului medical

Un CIM pe perioada determinata se poate prelungi cu perioada concediului medical, care a intervenit in interiorul perioadei de valabilitate a contractului?
Da, concediul medical expira dupa data de valabilitate a CIM
In acest caz, va sunt aplicabile prevederile art.49 alin.5 C.mun., postat anterior de colega noastra.

Altfel spus, concediu medical nu prelungeste durata c.i.m. , acesta inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.