Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Responsabilitate asigurare drum acces in curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Responsabilitate asigurare drum acces in curte

Buna ziua.
Locuiesc la tara. Primaria a asfaltat drumul care trece prin fata curtii proprietate personala. Dupa aceea au sapat si betonat sant pentru scurgere apa pluviala. Nu mai am cale de acces in curte din cauza santului/rigolei betonate. Ei spun ca eu trebuie sa imi construiesc podet/trecere peste rigola pe banii mei si ca nu este responsabilitatea lor.
Va rog sa imi spuneti daca este adevarat sau nu si conform carui articol.
Va multumesc mult.
Ati mai rezolvat ceva in problema aceasta? Puteti da niste detalii?