Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prelungire control judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prelungire control judiciar

Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sotul meu este cercetat penal pentru infractiuni informatice. A fost arestat preventiv 2 luni si 3 saptamani. Cu o saptamana inainte de a-i expira cea de-a doua prelungire a arestului preventiv, procurorul a solicitat judecatorului inlocuirea masurii arestului preventiv cu arestul la domiciliu pe o perioada de 30 de zile. Dupa expirarea celor 30 de zile s a luat masura controlului judiciar pe 60 de zile. Acum,la expirarea acestei masuri,procurorul a prelungit controlul judiciar cu inca 60 de zile. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Este indicat ca sotul meu sa faca contestatie la prelungirea controlului judiciar? Pe el nu-l deranjeaza sa fie sub acest control judiciar dar nu cumva, in momentul in care va iesi rechizitoriul si va incepe procesul, judecatorul va lua in considerare la stabilirea vinovatiei si a pedepsei si faptul ca a stat asa de mult timp sub masuri preventive?. Mentionez ca faptele s-au petrecut in anul 2014,sunt infractiuni informatice, deci atatea masuri preventive oricum nu se justificau de la inceput,organul de urmarire penala dorind probabil sa "dea bine" la activitatea lui. cred ca acela a fost si motivul pentru care, in ultima luna de prelungire a arestului preventiv, procurorul a fost cel ce a solicitat arestul la domiciliu dandu-si probabil seama ca a cam exagerat cu excesul de zel. Va multumesc.
judecatorul va lua in considerare la stabilirea vinovatiei si a pedepsei si faptul ca a stat asa de mult timp sub masuri preventive?.

La stabilirea vinovatiei, nu.
Arestarea preventiva si arestul la domiciliu se deduc din pedeapsa stabilita.