Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare consum apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare consum apa

Luna aceasta am constatat o problema la factura de apa(Apa Nova):serviciile de colectare apa meteorica ajung ca suma aproape la nivelul consumului de apa potabila!! am intrebat cum se calculeaza suma respectiva si mi s-a raspuns ca e in functie de suprafata de teren si anumiti coeficienti dati,deci nu are legatura deloc cu consumul de apa potabila inregistrat.Problema mea este urmatoarea:cum se calculeaza suma datorata de proprietarii care temporar nu locuiesc in imobil si care sunt exceptati de la plata consumului de apa rece ? Mentionez ca fiecare apartament isi produce singur apa calda..
dupa cota indiviza...
Modalitatea de calcul a cantitatilor de ape meteorice ce ajung in sistemul public de canalizare se face in conformitate cu prevederile Legii nr. 241/2006 – Legea serviciului de alimentare cu apa si de canalizare – cu modificarile si completarile ulterioare si este reglementata in cadrul Art. 215, alin. (1) din Regulamentul-cadru al serviciului de alimentare cu apa si de canalizare, aprobat cu Ordinul Presedintelui A.N.R.S.C. nr. 88/2007 si a Art. 11, pct. 3 din Contractul-cadru de furnizare/prestare al serviciului de alimentare cu apa si de canalizare aprobat cu Ordinul Presedintelui A.N.R.S.C. nr. 90/2007.
Cantitatea de apa meteorica preluata de reteaua de canalizare se facturează lunar, utilizand cantitatea specifica de apa meteorica, transmisa teritorial de A.N.M.
Pentru luna in curs , se ia in calcul cantitatea specifica de apa meteorica comunicata de A.N.M. cu 2 (doua) luni anterioara emiterii facturii .
Pentru determinarea cantitatii de apa meteo ce urmeaza a se factura, se inmulteste suprafata construita cu cantitatea de precipitatii transmisa de A.N.M., uitandu-se sa se inmulteasca si cu coeficientul de scurgere recomandat, care duce la micsorarea cantitatii de apa meteo ce urmeaza a se plati.
ynocentta a scris:

Modalitatea de calcul a cantitatilor de ape meteorice ce ajung in sistemul public de canalizare se face in conformitate cu prevederile Legii nr. 241/2006 – Legea serviciului de alimentare cu apa si de canalizare – cu modificarile si completarile ulterioare si este reglementata in cadrul Art. 215, alin. (1) din Regulamentul-cadru al serviciului de alimentare cu apa si de canalizare, aprobat cu Ordinul Presedintelui A.N.R.S.C. nr. 88/2007 si a Art. 11, pct. 3 din Contractul-cadru de furnizare/prestare al serviciului de alimentare cu apa si de canalizare aprobat cu Ordinul Presedintelui A.N.R.S.C. nr. 90/2007.
Cantitatea de apa meteorica preluata de reteaua de canalizare se facturează lunar, utilizand cantitatea specifica de apa meteorica, transmisa teritorial de A.N.M.
Pentru luna in curs , se ia in calcul cantitatea specifica de apa meteorica comunicata de A.N.M. cu 2 (doua) luni anterioara emiterii facturii .
Pentru determinarea cantitatii de apa meteo ce urmeaza a se factura, se inmulteste suprafata construita cu cantitatea de precipitatii transmisa de A.N.M., uitandu-se sa se inmulteasca si cu coeficientul de scurgere recomandat, care duce la micsorarea cantitatii de apa meteo ce urmeaza a se plati.

se pare ca nu ati inteles ce am intrebat eu..stiu cum se calculeaza/factureaza serviciile de colectare a apei meteorice..ceea ce ma interesa este cum se defalca suma de plata in cazul in care exista persoane care sunt exceptate temporar de la plata consumului de apa din imobil,avand in vedere faptul ca aceste servicii nu tin seama de consumul de apa,ci de suprafete .
V-a raspuns @amvirdan

Ne spuneti si noua ce valoare are aceasta "imensa" apa meteorica? Si unde ati intrebat? Si daca ati intrebat, nu v-a spus de ce este atat de mult in raport cu alte luni?
elga50, moderator