Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire mostenire

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie.
Suntem doua surori. Suntem mostenitoarele unui apartament, succesiunea fiind facuta. Sora 1 locuieste in apartamentul mai sus mentionat de ani buni.
Acum sora 2 isi doreste jumatatea de drept din apartament. In urma discutilor pe cale amiabla am decis ca sora 1, ce locuieste in apartament, sa ma despagubeasca. Doresc sa stiu care este procedura pentru a putea apela la o instanta judecatoareasca, intrucat aceasta nu doreste sa imi acorde jumatate din suma apartamentului ci doar 1/4, spunandu-mica nu are de unde si nici nu vrea sa vanda acel apartament invocand tot felul de motive.
Multumesc.
Formulati actiune la instanta judecatoreasca ptr.partaj succesoral prin iesirea din indiviziune.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Păi...daca nu are unde sa se duca ce o sa faceti?
Încercați să faceți un act juridic care sa va ajute pe amândouă.