Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificari Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificari Codul Muncii

Buna ziua! Avand in vedere noilor prevederi ale Codului Muncii, ca angajatorul sa tina evidenta orelor prestate zilnic de salariati, cu evidentierea orei de incepere si de sfarsit a programului de lucru, este suficient daca pontajul salariatilor si Regulamentul intern, care prevede orele intre care se desfasoara schimburile?
Va multumesc!
Atat timp cat nu exista obligativitate de a folosi condica de prezenta/ foaie de pontaj, angajatorul este cel care va decide ce sistem va folosi.

Foaia de pontaj se poate adapta la legislatia actuala.
Da, dar exista obligativitatea evidentierii orei de venire si a orei de plecare, in fiecare zi si pentru fiecare salariat. Ori la ora actuala, in afara de un sistem electronic cu cartela de pontaj, doar condica de prezenta corespunde acestei exigente.
Se poate mentions in reg.intern ora de incepere/de terminare a programului de munca.