Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reprezentativitate sindicat!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reprezentativitate sindicat!

Buna,
Fac parte dintr-o organizatie sindicala, care este reprezentativa pentru 3 unitati, din cadrul unui grup. De curand am fost informati despre faptul ca cele 3 unitati, urmeaza sa fuzioneze cu firma "mama" si sa devina una singura.
In conditiile in care se va produce fuziunea, cum vor figura membrii nostri de sindicat? Transferul drepturilor/beneficiilor tuturor celor 3 unitati, se va face automat, dar calitatea de membru se va transfera?
In cazul in care adeziunea semnata de membri este in calitate de angajat al societatii X, Y si Z, iar prin semnarea adeziunii, membrii isi dau acordul ca lunar sa le fie retinuta cotizatia de catre societatea angajatoare (din cadrul grupului), dupa fuziunea celor 3 societati, poate firma X, sa retina cotizatia pt noii salariati ai firmei Y si Z?
Cocollino, utilizator
Membrii pot figura in continuare la organizatiile sindicale din care fac parte in prezent, insa acestea nu vor mai avea reprezentativitate la nivelul societatii.
Pai momentan sunt firmele X+Y+Z. Dupa fuziune, firmele Y si Z, vor deveni X.
In conditiile in care membrii de la Y si Z, vor deveni salariati ai firmei X, prin act aditional de schimbare a denumirii angajatorului, fiindu-le transferate toate drepturile, nu se transfera si calitatea de membru?
Pt ca dupa fuziune, societatile Y si Z, nu vor mai exista.
Vreti sa-mi spuneti ca dupa fuziune, trebuie reluata procedura de obtinere a noii reprezentativitati ?

freeelis a scris:

Membrii pot figura in continuare la organizatiile sindicale din care fac parte in prezent, insa acestea nu vor mai avea reprezentativitate la nivelul societatii.

Cocollino, utilizator
Nu se transfera calitatea de membru de sindicat.

Intr-o societate pot exista mai multe sinducate.
Cornel Vasile, Consilier juridic