Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Distribuire si plata dividende.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Distribuire si plata dividende.

Distribuire si plata dividende: Pentru o societate cu asociat unic se hotaraste distribuirea sumei de 100.000 lei ce dividende, din profitul anului 2021. Ce declaratii (si termenele lor) trebuie depuse, precum si sumele datorate catre stat?
Suma distribuita ca dividende va fi platita cand societatea va avea incasari, ea neexistand fizic integral in acest moment in banca+casieria unitatii.
-D100 pentru impozit 5% pana la 25 luna urmatoare platii dividendelor in lunile cand se plateste ceva? Inteleg ca daca nu se plateste integral trebuie declarat si platit impozitul integral pana la 25 ianuarie 2023?
-D205 pana la 28 februarie 2023 pentru toata suma distribuita pe dividende, sau numai pentru suma platita efectiv?
-Declaratia unica si plata sumei de 3060 lei CASS cu termen 25 mai 2023?
george-neagu, moderator
D100 cu impozitul de 5% se depune si se achita pana in 25 a lunii urmatoare platii dividendelor .
Daca nu se plateste nimic nu se depune si nu se plateste niciun impozit.

Daca sunt sume distribuite si neplatite pana la 31.12.2022 , impozitul pt aceste sume se va plati pana in 25.01.2023.

D205 se va depune pana la 28.02.2023 si va cuprinde tot impozitul declarat in D100 in anul 2021 . ( sume platite si neplatite aflate in soldul sumei distribuite si neplatite la 31.12.2022) .

Declaratia unica pe asociat se depune in 30 zile de la depasirea plafonului de 30.600 lei ( pt CASS 3060 lei ). Termen de plata este 25.05.2023.